Az Amazon, a Google és az Apple után a Facebook is lerántotta a leplet a saját okoshangszórójáról. Pontosabban hálózatba kötött junoszty tévéjéről. Vagy nevezzük inkább a Jetson család videótelefonjának?
Igazából mindegyik megközelítés helyes, ugyanis a Facebook Portal ezt mind tudja:
- Okoshangszóró, ami elsősorban az Amazon Alexa technológiájára építve tud keresni interneten.
- Kistévé, hiszen a Facebook Watch tartalmait is tudjuk nézni az eszköz kijelzőjén.
- Videótelefon, amivel Messenger kapcsolatainkkal tudunk kommunikálni.
Szóval van egy új eszköze a Facebooknak, amit a nappalinkba tervezett, amiben van egy kamera és egy hangszóró, ami folyamatosan figyeli, mikor hangzik el az „Alexa” vagy a „Hey Portal” parancsszó.
Nem bizarr ez attól a Facebooktól, ami alig egy hete vallotta be, hogy feltörték a rendszerét, és ellopták 50 millió felhasználójának adatait?
Dehogynem! Sőt ezt a Facebook is annyira tudja, hogy külön gombot rakott az eszközökre, amivel fizikailag lehet áramtalanítani a mikrofont és a kamerát, plusz ad egy kis kupakot is, amivel ténylegesen el lehet takarni a kamerát. Elég lesz ez vajon a meggyőzésre? Meglátjuk.
Maga az eszköz funkcióinak összeállítása ettől függetlenül remek.
Egyrészről ez egy sima bluetooth hangszóró, amit párosítani tudunk az eszközeinkkel. Másrészről jól illeszkedik az egyre jobban terjedő videótelefonáláshoz, azt ráadásul pazarul oldja meg. Hiszen például követi azt az embert a kép, aki a másik oldalon (a másik Portal eszközön) van, sőt, ha többen vannak, mind belekerülnek a képbe. Elvileg jól szűri a környezeti zajokat is, így nincs akadálya, hogy videó-telefonáljunk főzés közben.
Másrészről a Facebook Watch, a Facebook „tévé” szolgáltatása is kap egy önálló eszközt. Mivel a Facebook Watch egyre több remek videós tartalmat kap, jó lehetőség ez a cégnek, hogy tovább terjedjen a nappalikban (és a konyhákban).
De beépítették a rendszerbe kiterjesztett valóságot is, amit ráadásul nem csak a videótelefonálás közben tudunk kipróbálni azzal, hogy a fejünkre rakunk egy virtuális macskát, hanem létrehoztak olyan meséket is, amiben a szereplőkké alakulhatunk. Például ha a Piroska és a farkast meséljük, megjelenik a fejünkön egy farkas maszk, amikor azt a szerepet meséljük éppen. (Mintha csak a magyar nagymamáknak találták volna ki, akik az Angliába szakadt unokájuknak szeretnének mesélni.)
Amikor meg éppen nem használjuk az eszközt, mehetnek rajta kedvenc Facebookos fotóalbumaink.
A Portal rögtön két verzióban érhető el. A kisebbik egy egyszerű hangszóró, amin van egy 10 colos képernyő, a nagyobbik viszont 15 colos, elforgatható kijelzőt, plusz mélynyomót is kapott, hogy nagyobb élményt tudjon adni.
Az eszközökön (egyelőre!) nem jelenik meg saját reklám a Facebooktól, de mivel platformról van szó, a partnerek, (pl. Spotify) lehet, hogy a saját tartalmaik közé fognak hirdetéseket csempészni.
Mire jó ez az egész?
A Facebooknak nyilván előre kell menekülni. A Chatbotok, a kiterjesztett valóság alapú játékok, a Messenger platform, a Watch mind arról szólnak, hogyan lehet még többet kihozni ugyanebből a felhasználói bázisból. (Mivel nagyobb növekedés nem nagyon várható.) Jól illeszkedik ebbe a sorba az Oculus, ami a következő évtized videótelefonja (is), és a Portal, ami viszont egy mai igényekhez alakított jópofa, és hasznosnak tűnő megoldás. Akár még be is jöhet, ha a a felhasználók túl tudnak lépni az adatvédelemmel kapcsolatos aggodalmakon. De valószínűleg ez lesz a legkisebb akadály a vásárlásban azoknál, akiknek bejön a Messenger alapú kommunikáció.
A kidebbik Portalt 199 dollárért tudjuk előrendelni (vagy kettőt együtt 298-ért) a nagyobbikat pedig 349-ért. Várható szállítás november 15, de persze nem Magyarországra.
Mit gondoltok? Vennétek?