Rossz nyelvek szerint a Zsaru magazinban azért volt érdemes hirdetni a rendszer szigorítása előtt, mert így könnyebben meg lehetett úszni a gyorshajtást és az egyéb hasonló büntetéseket.
Állítólag nagy cégek vezetői az ilyen kapcsolatrendszernek hála tudtak kényelmesen közlekedni bőven a sebességkorlátozás feletti tartományban.
Ha igaz, akkor tulajdonképpen ez az offline világ első hirdetéselőzményen alapuló marketing megoldása. 🙂
De ne higgyünk az ilyen szóbeszédnek, viszont azt ne felejtsük el, hogy milyen fontos az előélet akkor, amikor online hirdetésekről beszélünk!
A Google AdWordsnél is így van ez, ott annak alapján lesz olcsóbb vagy éppen drágább a hirdetésünk, hogy korábban hogy teljesített a fiókunk, illetve a kampányunk.
A Facebooknál is van ilyesmi, bár ez nincs különösebben kommunikálva, de a tapasztalatok alapján itt is számít az, hogy egy-egy hirdetési fiók milyen régi, és hogy teljesített korábban.
Viszont sokkal jobban számít egy másik dolog az előzményekkel kapcsolatban, amit ráadásul kevesen vesznek figyelembe.
De ahhoz, hogy ezt megértsük, vissza kell térnünk a Facebook hirdetések egy fontos momentumához, a konkurens oldalakhoz.
Építs a konkurens oldalakra!
A Facebook hirdetési rendszer egyik nagy találmánya, hogy szinte bármilyen Facebook oldal rajongóinak tudunk hirdetéseket futtatni.
Így például konkurens Facebook oldalak rajongóit is tudjuk célozni, ami egy nagyon praktikus dolog.
Hiszen joggal gondolhatjuk, hogy aki lájkolta mondjuk a Nikon oldalát, azt érdekli a fényképezés, ezért jól teszi a Canon, ha a Nikon rajongóira célozza a hirdetéseket.
Logikus igaz?
Persze, de még is van egy kis gond.
Ez csak akkor igaz, ha a konkurens oldal, akinek a rajongóira célozni szeretnénk „normális” kampányokkal szerezte a rajongóit.
Vagyis csak olyan nyereményjátékokat futtatott, csak olyan hirdetéseket használt, ami valóban az igazi célcsoportot hozta be.
Ha valaki rossz rajongókat gyűjt
Tegyük fel, hogy egy számítástechnikával foglalkozó cég csinált egy olyan okleveles alkalmazást, amelyiknek az volt a témája, hogy melyik mezei virág vagy Te? Vagy melyik kiscicát simogatnád meg?
Ezzel ő behozott 10-20-50 vagy akár 100.000 rajongót.
Ennek a cégnek a konkurenciája azt mondja, hogy de jó, ez az én konkurenciám, most jól becélzom a rajongóit!
Mi lesz az eredmény?
Tulajdonképpen semmi.
Ugyanis ez a 10-20-50-100 ezer rajongó, akik azt sem tudták melyik oldalt lájkolták, de szeretik a mezei virágokat vagy éppen a kiscicákat, azok valószínűleg nem jó célcsoport egyik számítástechnikai boltnak sem.
Ráadásul az jár rosszabbul, aki fizet is azért, hogy elérje ezeket a Facebookozókat a hirdetésekkel.
Facebook oldalak története
Éppen ezért fontos, hogy milyen előzménye, milyen története van annak az oldalnak, aminek a rajongóira célozni szeretnél.
Ha rossz koncepcióval gyűjtött valaki rajongókat, ne hirdess rá!
Amikor kiválasztod, hogy melyik oldal rajongóira célzol, nézd át, hogy az oldal hogyan építette a rajongói táborát!
Keresd a gyanús jeleket!
Keresd azokat a bejegyzéseket, amik olyan rajongókat hozhattak be nagy arányba, akik nem a célcsoportod!
Ha sok ilyen van, inkább ne hirdess ennek az oldalnak a rajongóira!
Vagy legalább is egy A/B hirdetési tesztbe rakd be, hogy legyenek konkrét adataid!
Fontos, hogy, ebben a Facebook nem fog segíteni, így Neked kell odafigyelni arra, hogy milyen előzményei voltak a megcélzott Facebook oldalaknak.
Neked milyen tapasztalataid vannak a Facebook hirdetések célzásával kapcsolatban?
Írd meg a hozzászólások között, ha pedig tetszett a bejegyzés, nyomj egy lájkot!