Fontos: a Facebook 30 nap után törölni fogja a Live videóidat

A Facebook 30 nap után törölni fogja a Live videók felvételét a platformról egy új bejelentés szerint.. Ha rendszeresen használsz élő közvetítéseket a közösségi marketing stratégiádban, akkor változtatni kell a folyamataidon valószínűleg.

Mi változik pontosan?

Eddig a Facebook Live videók korlátlan ideig maradtak elérhetők a profilodon vagy az oldaladon, azonban 2025. február 19-től az élő videók csak 30 napig lesznek elérhetők a publikálás után. Ez idő alatt persze aktívan használhatod őket, hiszen:

  • megoszthatod az élő videók visszajátszását vagy készíthetsz belőlük Reels klipeket.
  • letöltheted azokat, hogy később újra felhasználd.
  • törölheted, ha már nincs rájuk szükséged.

A 30 napos időszak letelte után a videók automatikusan törlődnek az oldaladról és a Meta szervereiről, így többé nem lesz hozzáférésed hozzájuk.

Facebook Live-ok a tevékenységnaplóban

Mit tehetsz, hogy ne veszítsd el a tartalmaidat?

Amint a változás érvénybe lép a Te fiókodban is, a Facebook e-mailben és az értesítések között is figyelmeztetni fog. Ha bármelyik élő videód már több mint 30 napja került publikálásra a figyelmeztetés kézhezvételekor, azt automatikusan törlik.

A Facebook 90 napos türelmi időt biztosít a videók letöltésére vagy áthelyezésére felhőalapú tárolásba. Ha több időre van szükséged, egy alkalommal további 6 hónapra elhalaszthatod a törlést, de ezt követően a videók végleg törlődnek.

Az emlékprofillá alakított profilokat nem érinti a változás.

Facebook Live-ból Reels a Business Suite-ban található Clips funkció segítségével

Hogyan mentheted el a korábbi Facebook Live videóidat?

Ha rendszeresen használsz élő videókat marketingcélokra, és nem szeretnéd elveszíteni őket, az alábbi lehetőségek közül választhatsz a Meta szerint:

  1. Töltsd le az összes korábbi Live videódat egyetlen fájlként a saját eszközödre vagy felhőalapú tárhelyre. (Bár erre még nem találtam megoldást)
  2. Az oldalad vagy profilod Tevékenységnaplójában (Activity Log) szűrd ki a Live videókat dátum szerint, és töltsd le azokat. Ennek kis szépséghibája, hogy csak az elmúlt kb. egy év live-jait listázza, a régieket nem. Azokat valószínűleg érdemes megkeresni a sok videó között, és egyesével letölteni.
  3. Egyenként is letöltheted a videókat a profilodról, az oldaladról vagy a Meta Business Suite-ból.

Fontos, hogy csak azok tudják letölteni a videókat, akik teljes körű adminisztrátori hozzáféréssel rendelkeznek az adott oldalhoz vagy akik az élő közvetítés eredeti készítői voltak. Illetve persze vannak külsős eszközök, amikkel le lehet tölteni a publikus videókat, ha minden kötél szakad.

Hogyan érinti ez a közösségi marketing stratégiádat?

Ha a Facebook Live fontos szerepet játszik a marketingedben, érdemes új stratégiát kidolgozni:

  • Először is kommunikáld az élő videók időszakos elérhetőségét a követőid felé, hogy minél többen megtekinthessék azokat a törlés előtt. Ez önmagában is hasznos, és hozhat plusz nézőket, ügyfeleket.
  • Időben töltsd le a fontos videókat, hogy később más platformokon is újrahasznosíthasd őket (pl. YouTube, Instagram, weboldal), de használhatsz automatizmusokat, amik azonnal áttöltik a publikálás után avideódat például YouTube-ra.
  • Érdemes az élő videókat Reels formátumban is feldolgozni, hogy azok elérhetőek maradjanak. Ezt megteheted Facebookon belül, de vannak erre remek, külső megoldások is.
  • Fontold meg más streaming platformok használatát is, például YouTube Live vagy LinkedIn Live, ha hosszabb távon szeretnéd megőrizni a tartalmaidat. Ezeken akár egyszerre is közvetíthetsz.
  • Használj olyan közvetítő szoftvert, ami rögzíti a Facebookon kívül is a Live videóidat, így nem kell foglalkoznod az utólagos letöltögetéssel.

Összegzés

A Facebook Live videók törlése sok cégnek jelentős hatással lesz a stratégiájára, hiszen megszűnik a Facebook tárhely kényelmes akol melege.

Bár -ahogy a Facebookon szinte minden – ez nem azonnal érvényesül, hanem fokozatosan terjed, érdemes már most felkészülni rá. Kezdd el már most a videóid mentését és alakítsd ki az új tartalomkezelési stratégiádat, így nem kell kapkodni, amikor a Te profilodat illetve oldalaidat is eléri a változás.