Több olyan esetről is hallottam az utóbbi időben, aminek része volt az, hogy valakinek feltörték a Facebook fiókját.
A feltört fiók segítségével pedig elvettek oldalakat, furcsa dolgokat kommunikáltak a felhasználó nevében, vagy éppen „csak” elolvasták a privát Facebookos üzeneteket.
Ezek mindegyike komoly probléma, de különösen akkor lehet gond, ha valaki adminként hozzáfér más cégek Facebook oldalaihoz, vagy éppen hirdetési fiókjához.
Éppen ezért bemutatok egy megoldást, amivel tehetsz annak érdekében, hogy megvédd a Facebook fiókodat (az ügyfeleid oldalát, vagy adatait) az illetéktelenektől.
Facebook fiók védelem: a megoldás a kezedben
Először is nagyon fontos, hogy hülyeségekre ne kattints. Például olyan gyanús linkeket, amik szembe jönnek a hírfolyamba inkább csak kijelentkezés után nézz meg. Így elkerülheted, hogy egy nem kívánt alkalmazás hozzáférjen az adataidhoz, vagy éppen olyan dolgokat osszon meg a neveden, amiket nem szeretnél.
Mondhatnánk, hogy ez természetes, még is látni néha olyat, hogy még tapasztalt felhasználók is belefutnak egy átverő linkbe. De van ennél konkrétabb védelmi lehetőség is, ami szó szerint a kezedben van, ugyanis z okostelefonod tud segíteni abban, hogy megvédd magad.
A Facebook ugyanis lehetőséget ad arra, hogy a mobiltelefonod segítségével azonosítsd magad, ha új eszközökön jelentkezel be.
Ez azért érdekes, mert ha valaki megszerzi a bejelentkezési adataidat, és megpróbál belépni velük egy másik eszközön, akkor gondban lesz, mert a jelszón kívül egy plusz azonosító kódot is fog kérni a Facebook. Egy olyan azonosítót, ami rendszeresen (30 másodpercenként! változik. Ráadásul a mobil Facebook alkalmazásod is figyelmeztetni fog, hogy valaki megpróbál éppen bejelentkezni.
Hogyan állítsd be a fiók védelmet?
Íme a folyamat:
1. Menj az adatvédelmi beállításokhoz a mobil alkalmazásban vagy az asztali böngészőben.
Keresd meg a Bejelentkezés jóváhagyások / Login Approvals menüpontot.
Ha ezt bekapcsolod, akkor minden olyan bejelentkezésnél, ami egy ismeretlen eszközön történik, a Facebook egy biztonsági kódot fog kérni.
A biztonsági kódhoz több helyről juthatsz hozzá:
- SMS: a megadott telefonszámodra fogja elküldeni. Ez jól hangzik, de a tapasztalatok alapján ez nagyon lassú.
- Kódgenerátor: A mobil Facebook alkalmazásba épített kódgenerátor, vagy külső kódgenerátor segítségével.
- Offline kódok: 10 db előre megadott offline kód, amit felírsz valahova vagy kinyomtatsz, és értelemszerűen biztonságba helyezed őket.
2. A fiókvédelem beállítása után a Facebook azonnal fogja kérni a a telefonod azonosítását.
Ezt megteheted úgy is, hogy megvárod az SMS-t, de használhatod rögtön a Facebook mobil alkalmazásba épített kódgenerátort is.
Például én mobilon kapcsoltam be a Bejelentkezési jóváhagyásokat a Facebook alkalmazásban, és rögtön ott lapoztam vissza a kódgenerátorhoz is egy új kódért, amivel jóváhagytam a folyamatot.
A Facebook segítségét a témában itt találod.
Kódgenerálás külső eszközön
A kódgeneráláshoz nem csak a Facebook alkalmazását használhatod.
Erre jó például a Google Authenticator mobil alkalmazás is, amit össze tudsz kötni a Facebook alkalmazással, vagy ha ezt nem teszed meg, akkor egy QR kód segítségével is elvégezheted a kódgenerálást.
Ha a kódgenerálás működése jobban érdekel, akkor ezt a Wikipedia bejegyzést ajánlom, ha pedig a Google Hitelesítő (Google Authenticator) működéséről és lehetőségeiről szeretnél tudni többet, akkor kattints ide!
Mi történik ha új eszközön jelentkezik be valaki?
Miután beállítottad a Bejelentkezések jóváhagyását, azon a gépen, amelyiken ezt megtetted, nem lesz semmi gond.
Ha azonban új eszközről jelentkezel be, akkor több dolog fog történni egyszerre.
Azon az eszközön, ahol bejelentkezel megjelenik egy felület a jelszó megadás után, ahol kéri a biztonsági kódot.
A mobil telefonodon pedig megjelenik egy figyelmeztetés, hogy egy új eszközről akart bejelentkezni valaki.
Két lehetőséged van:
1. a kódgenerátorral legenerálsz egy kódot, amit megadsz az új eszközön.
2. a mobil telefonodon rákattintasz a figyelmeztetésre, és ha tényleg Te jelentkeztél be, akkor jóváhagyod a folyamatot és az új eszközt. Ilyenkor már nem kötelező megadni a biztonsági kódot.
Természetesen ha kapsz egy ilyen figyelmeztetést, és nem Te jelentkeztél be egy új eszközön, akkor más a helyzet.
Ebben az esetben válaszd azt az opciót, hogy nem azonosítod az új eszközt.
A Facebook ekkor azonnal felajánlja a jelszóválasztás lehetőségét még a mobilon, hiszen ez azt jelenti, hogy valaki megszerezte a jelszavad.
Egy hét próbaidő
A bejelentkezési jóváhagyás bekapcsolása után egy héten belül lehetőséged van a folyamatot leállítani.
Ebben az esetben, ha új gépen jelentkezel be, és nincs nálad telefon, vagy más megoldás amivel igazolni tudod magad, választhatod a kódok megadása nélküli bejelentkezés opciót is. Vagyis kikapcsolhatod az új eszközről az ellenőrzést.
Egyébként ezt az egy hetes ideiglenes időszakot ki is kapcsolhatod a biztonsági beállításaid között.
A Facebook nem véd meg mindentől
A Facebook azonosító megoldása jól működik és gyors. Ha bekapcsolod, sok kellemetlenségtől megvédhet.
Azonban a mobiltelefonodra nem fog helyetted vigyázni.
Ha valaki a mobilodat is megszerzi, vagy csak ideiglenesen be tud lépni, mert nincsen rajta képernyőzár vagy más védelem, akkor ez a folyamat keveset ér.
Éppen ezért az általános védekezési formák (képernyőzár a mobilon, képernyővédő jelszó a számítógépen, bonyolult, egyedi jelszó ami gyakran változik, stb.) továbbra is fontosak, élj velük!
Kicsit hosszabb lett ez a cikk, mint ahogy terveztem, de a téma fontos.
Akár Facebook oldal admin vagy, akár hirdetéseket kezelsz, akár csak felhasználóként élvezed a közösségi hálózat nyújtotta lehetőségeket fontos, hogy megvédd magad az illetéktelenektől és a kellemetlen helyzetektől.
Amit leírtam ebben segít Neked is és az ismerőseidnek is, ezért kérlek lájkold és pluszegyeld a cikket, hogy minél többen értesüljenek a lehetőségeikről!